Webinde

YAPILAN KİŞİSEL GELİŞİM HATALARI

24.12.2020
127
YAPILAN KİŞİSEL GELİŞİM HATALARI

Kişisel gelişimi neden yanlış anlıyoruz?

Kişisel gelişim ne değildir?

Gelin hep beraber bu yazımızda inceleyelim.

– YANLIŞ KİTAP OKUMA 

Türkiye de satın alınan kitapların %1’i kadar yeni kitap çıkıyor. Yani Türkiye’ de yazar çoktur. Kişisel gelişim alanında 3 tip yazar vardır. Türk yazarların yazdığı ,  yabancı kaynaklardan çevirme Türk yazarlar ve yabancı yazarların ürettiği kitaplar vardır. Öncelikle Belirli alanlarda klasikleşmiş kitapları okuyun. Roman okuyacaksanız bile size bilgi katacak romanı seçmeniz lazım. Örneğin Pia Mater -Serkan Karaismailoğlu romanı gibi.

Bazı kitaplar; 5 dakikada dünyanın sırrı , karmanın akışı gibi konular  kişisel gelişim için genel kültür gibi kalır. Sizi geliştirmekle değil değiştirmekle uğraşır. Bu da yanlış  kişisel gelişim adımı olur.

-SERTİFİKA TOPLAYACILIĞI 

Bilinçsiz kurs tüketiciliği de yanlıştır. Özellikle öğrencilerin yapması gereken  mesleki iskeleti oluşturduktan sonra ona göre geliştirmeye başlamaktır. Dolayısıyla mesleki seminer girişiminiz yoksa CV de pek yardımcı olmaz, genel kültürünüz gelişmiş olur.

-DİKEY GELİŞİM 

Dikey gelişim ömrünü bir hedefe adamaktır .Örneğin fotoğrafçılık . Siz ömrünüzü fotoğrafçılığa adadığınızda ve bir süre sonra çokta hayatınızı geçindiremediğinizi anlarsınız. Maalesef dikey gelişimde  özellikle sanat alanında ülkemizde insanların karnı pek doymuyor. Bu yüzden sosyal medya fenomenleri makine mühendisinde nasıl daha fazla para kazandığı tartışması başlıyor.

Bir alana körü körüne dikey kişisel gelişeceğinize mesleki ,genel kültür ve kişisel gelişimizi bir arada toparlamak gerekir . Ama hepsinden biraz biraz değil kafa karışıklığı yaratmadan hedef koyarak ilerlemek anlamlıdır.

-ROL MODEL 

Rol model seçtiğiniz insanı iyi bilmeniz gerekir. Varsa eserlerinin okuyun, genel kültürünü bilin, eğitim düzeyini araştırın ,hayatını okuyun. Bir diğer önemli nokta ise örnek aldığınız insanın hangi özelliğini örnek aldığınızı belirleyin. Örnek rol model alacağınız insanların akademik kariyerleri , alanlarında başarı durumları ve başarıların herkes tarafında sevilmesini değerlendirerek model alın. Örneğin gastronomi alanında Vedat Milor bir örnektir ama Nusret değildir. Nusret çünkü daha çok girişimcilikte örnektir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.