Webinde

WhatsApp’a Alternatif Uygulamalar

10.01.2021
125
WhatsApp’a Alternatif Uygulamalar

WhatsApp’a alternatif uygulamar arıyorsanız bu yazı tam size göre hepimizin bildiği üzere whatsApp gizlilik sözleşmesini yeniledi peki neler değişti?

Aslında değişen fazla bir şey yok sadece işi yasal boyuta dökmeye çalışıyorlar daha önceden de bizim bilgilerimize erişebilen WhatsApp bu bilgileri kullanmak için yasal izni yoktu şuan telefonumuza gelen bildirimi onayladığımız zaman bizim bilgilerimizi facebook ile paylaşıp bizi aslında bir pazar haline getirmeye çalışıyorlar?

Nedir bu pazar haline getirmek?

Facebook’un düşüşü yıllardır devam ediyor bu düşüşün önüne geçmeye çalışıyorlar reklam gelirlerinde ciddi azalmalar oldu buna çözüm olarak ta bizim bilgilerimizi kullanıp WhatsApp mesajlarımızdan neye ilgili olduğumuzu yada ne almak istediğimizi tespit edip reklamları bu şekilde bizim önümüze sunmak.

Aynı zamanda güvenlik olarak ciddi sıkıntılar var çünkü artık çoğu banka sistemi sesli yanıt sistemine geçiyor WhatsApp’da gönderdiğimiz sesleri %95 oranında taklit etmeye yönelik yazılımlar şuanda mevcut buda ciddi güvenlik tehtitleri ortaya çıkmasına sebep oluyor.

WhatsApp aynı zamanda bu gizlilik sözleşmesinde ki yenilemeyi avrupalı kullanıcılara gönderemiyor orada ki yasalar buna izin vermiyor!

WhatsApp çifte standart uyguluyor.

Peki WhatsApp’a alternatif uygulamalar nelerdir?

BİP

Turkcell tarafından geliştirilen bu uygulama android ios da bulunuyor açık lisans kaynaklı olan uygulama hem yerli bir uygulama olmasıyla hem de kaliteli mesajlaşma ara yüzü ile tercih edebileceğimiz ilk uygulamalar arasında yer alıyor.

Avantajları

Hem sesli hem görüntülü konuşma özelliği sunuyor.

Grup kurarak mesajlaşma yapabiliyorsunuz.

Uygulamada para transferi bile yapabiliyorsunuz.

Yerli bir uygulama olan bip gizlilik ilkelerine çok önem veriyor mesajlarımız uçtan uca şifreleniyor bizim önerimiz bip uygulamasını kullanmanız.

Bip bir günde 100bin kişi tarafından indirildi.

SİGNAL

İkinci uygulamamız signal uygulaması özgür ve açık kaynaklı olan uygulama bir konuşmasında Elon Musk tarafından da önerilmişti WhatsApp uygulamasını tahtından edebilecek uygulama gözüyle bakılıyor.

Elon Musk tweet atmasından sonra uygulamada indirilmeler fırladı.

Peki bu uygulamanın avantajları nedir.

Mesajlar gizlilik ilkesine bağlı kalarak uçtan uca şifreleniyor.

Yazı video görseller ücretsiz bir şekilde paylaşılabiliyor.

Ücretsiz görüntülü arama ses atma yapılabiliyor.

TELEGRAM

Rus menşeli uygulama olan Telegram WhatsApp gizlilik sözleşmesini yayınlamasının hemen ardından kullanıcılar tarafından en çok tercih edilen uygulama oldu.

2.2 Milyon kişi tarafından indirildi.

Uygulama gizlilik sözleşmesine önem vermesi ve mesajların uçtan uca şifrelenmesi konusunda en güvenilir uygulama arasında gösteriliyor.

Uygulamada mesajlar kesinti yaşamada saniyeler içinde size ulaşabiliyor.

Görüntülü ve sesli mesaj tercihi sunuyor

Mesajları dilerseniz bir süre sonra yok etme özelliğini açabiliyorsunuz.

 

 

 

 

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.