Webinde

Verimli Ders Çalışmak

26.01.2021
53
Verimli Ders Çalışmak

Verimli ders çalışmak. Nasıl olur? Nelere dikkat edilmeli? Neler yapılmalı?

Birçok öğrencinin en büyük sorunu ders çalışmak. Peki bu verimli ders çalışmak ne demek? Nasıl olur? Nasıl olmalı?

Verimli ders çalışmak başlığı altında sizlere birçok verimli madde topladık, gelin beraber bakalım.

verimli ders çalışmak

1. Verimli program!

Sınavdan bir gece önce çalışmak çok iyi bir durum olmayacaktır. Son güne bırakılan derslerden hiçbir verim alamazsınız. Bunun yerine, kendinize en uygun programı hazırlayarak daha fazla verim alabilirsiniz. Planlı ve düzenli olduğunuz sürece işler daha kolay ilerler. Bu plan sayesinde tüm bilgileri sindirebilirsiniz.

verimli ders çalışmak

2. Verimli bir uyku!

Zamane öğrencilerinin çoğu zamanını ders çalışmaya ayırması gerektiğini biliyoruz. Bu yüzden bunu ancak iyi bir uykuyla sağlayabiliriz. İyi bir uyku, enerji toplanmasını  ve beynin daha iyi çalışmasını sağlar.

verimli uyku

3. Verimli ve düzenli bir beslenme!

Ne kadar hafife alınsa da, iyi ve düzenli bir beslenme zihnin açılmasına ve bilgilerin verimli sindirilmesine sebep olacaktır. Ne çok aç ne de tıka basa tok olarak masaya oturmanızı tavsiye etmiyoruz.

verimli ders çalışmak

4. Verimli egzersiz!

Hayatınızda en azından 15 dakikalık bir yürüyüşü alışkanlık haline getirin, bu sayede vücudunuzdaki solunum ve dolaşım sistemi daha doğru çalışacak ve bu direkt beyninizi olumlu etkileyecektir.

verimli ders çalışmak

5. Verimli ders için, rahat bir çalışma ortamı!

Bunu herkesin yapması mümkün olmasa da en azından kendinizi rahat hissedebildiğiniz yerde çalışmak en uygunudur. Size yatakta çalışın demiyoruz ki asla önermediğimiz bir durum. Ama belinizi, boynunuzu rahat ettirecek bir yerde çalışırsanız daha verimli zaman geçirebilirsiniz.

verimli ders çalışmak

6. Verimli çalışma için, dikkat dağıtan her şeyden uzak olmak!

Tabi ki en önemlisi teknolojik aletleri kastediyoruz. Eğer dersinize internet üzerinden devam edecekseniz, bunu sık kullanmadığınız bilgisayar, tablet hatta evdeki başka birinin telefonunu kullanmalısınız. Çünkü bu aletler dikkati fazlasıyla dağıtmakta.

verimli ders çalışmak

7. Verimli ders için, ders materyallerinin hepsi yakında olmalı!

Ders için kullanılacak her türlü malzeme yakında olmalı ki sürekli dersin başından kalkmak durumunda kalınmamalı. Bu sayede dersten daha fazla verim alacaksınız.

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır ? - ÜniversiteGO - ÜniversiteGO

8. Verimli bir mola!

Mola vermek her zaman iyidir. Kendinize ders çalışma ve mola zamanları ayarlayın. Bu saatlere ve zaman aralıklarına uyun. Mola vermek çok değerli. Kendinizi zorlamayın. Bu çalışacağınız dersten bir verim almamanızı sağlar.

ders çalışmak

9. Verimli çalışma için, kendinizi iyi hissetmiyorsanız çalışmamak!

Bunun nedeni kendinizi derse veremeyecek olmanızdır. Çünkü kafanız derste olmayacaksa çalışmanın da hiçbir anlamı yoktur. Bunu asla unutmayın.

ders çalışmak

10. Verimli ders için, bol bol su için!

Ders çalışmıyor olsanız bile bol ve düzenli su içmek çok değerlidir. Su içmemek, vücudunuzda geçici veya kalıcı birçok probleme neden olabilir. Beynin daha etkin çalışması için su şarttır.

verimli ders çalışmak

Evde dil öğrenmek yazımızı okudunuz mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.