Webinde

Sağlıklı Tırnaklar İçin Ne Yapmalıyız?

26.01.2021
44
Sağlıklı Tırnaklar İçin Ne Yapmalıyız?

Sağlıklı tırnaklar için ne yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

Çoğu zaman bakımını atladığımı ve önemsemediğimiz tırnaklarımız aslında çok önemli. Peki sağlıklı tırnaklar için neler yapmalıyız?

Sağlıklı tırnaklar için önerileri bir araya topladık.

sağlıklı tırnaklar

1. Elleri temiz tutmak

Öncelikle en önemlisi, tırnaklar ve etrafındaki derinin daima temiz olmalarıdır. Oje sonrası temizlik çok önemlidir. Mutlaka vitaminli bir aseton ile ojelerini güzelce temizlemelisiniz. Sonrasında bir diş fırçasını sabunlayarak tırnak ve çevresindeki cildi ovabilirsiniz. Böylelikle hem kirden hem de ölü derilerden kurtulabilirsiniz.

sağlıklı tırnaklar

2. Tırnakların kuru olması önemli

Bu sayede nemli kalmayacak ve bakteri oluşumu önlenecek. Su ile uzun süreli temas ve kurulanmamak tırnaklarınızın zamanla etinden ayrılmasına sebep olacaktır.

sağlıklı tırnaklar

3. Tırnaklarınıza daima nazik olun

Tırnaklarınızın hassas olduğunu unutmayın, temizliğinde veya bakımında mutlaka nazik olmalısınız. Eğer tırnaklarınızı sert bir şekilde ovalarsanız bu enfeksiyon kapmanıza sebep olabilir.

El Bakımı: Yıpranmış Elleriniz İçin Onarıcı 5 Bitkisel Bakım Maskesi -  Nefis Yemek Tarifleri

4. Ellerinizi koruyun

Zararlı kimyasallar ile, bahçe-toprak işleri ve bunlara benzer işlerle ilgilenirken mutlaka plastik, vinil, nitril ya da kauçuk eldivenler kullanmalısınız. Ellerinizi korumazsanız, tırnaklarınız dahil cildiniz tahriş olur ve enfeksiyona açık olacaktır.

sağlıklı tırnaklar

5. Tırnaklarınıza zaman tanıyın

Tabi ki rengarenk veya bakımlı görünen tırnaklar, hepimizin görmek istediği görüntü. Ama bazen tırnaklarımıza zaman tanımalı, dinlenmesine ve kendine gelmesine izin vermeliyiz. Bu sayede tırnaklarımız daha sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda güçlü renkteki ojeler tırnağa kalıcı sarılık yapabilir. Sürekli bu renkleri tercih etmemelisiniz.

sağlıklı tırnaklar

6. Nemlendirmek çok önemli

Yatarken saçlarımızı, duşta saçlarımızı nemlendirmek çok önemli değil mi? Ama neden aynı şeyi tırnaklarımız için düşünmüyoruz? Tırnaklarımızı nemlendirmek çok önemli. En azından yatmadan önce nemlendirebilirsiniz. Uzmanlar badem ve avokado yağlarının karıştırılıp sürülebileceğini söylüyor.

nemlendirmek

7. Düzenli kesmek ve törpülemek

Tırnaklarımızı düzenli kesmek ve törpülemek çok önemlidir. Çok uzun tırnaklar kırılmalara, çok kısa tırnaklar ise enfeksiyona neden olabilir.

Neden Tırnaklarımızı Kesiyoruz? Tırnak Kesmeye Ne Zaman Başladık? - Evrim  Ağacı

8. Beslenme çok önemli

Tırnaklar keratin denen proteinlerden oluşur. Bu yapıyı da ancak düzenli ve iyi beslenerek koruyabilirsiniz. Özellikle E vitamini, balık ve balık yağı, kuruyemişler bu konuda çok önemlidir.

sağlıklı tırnaklar

9. Uzunluğundan çok sağlığı daha önemli

Evet, uzun tırnaklar çok güzel görünebilir. Ama tırnak kırılmaları ciddi problemler yaratabilir. Bundan dolayı tırnaklarınızı orta uzunluk hatta kısa tutmanızda fayda var. Yuvarlak köşeli kısa tarzlarla uğraşmak çok kolaydır. Böylelikle kırılmalar için endişe etmenize gerek kalmaz.

sağlıklı tırnaklar

Zumba yapmanın faydalarını topladığımız yazımızı okudunuz mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.