Webinde

SAĞLIKLI BİR VÜCUT İÇİN; BESLENME

18.12.2020
199
SAĞLIKLI BİR VÜCUT İÇİN; BESLENME

Beslenme, vücut geliştirme ve diğer sporların %40’ını barındırır. Geriye kalan %60’lık kesimi de dinlenme ve antrenman yarı yarıya paylaşır. Biz vücut geliştirmeciler antrenmanın %30’luk bölümünü spor salonunda yaparız, geriye kalan %70’lik bölümünü mutfakta ya da yemek masasında yaparız.  İyi beslenmeden spor yapmak arabadaki yakıtın içine su katmaya benzer. Hiçbir zaman tam verim alamazsınız. İstediğiniz kadar iyi antrenman yapabilirsiniz veya fiziken çoğu spora başlayan kişiden iyi olabilirsiniz. Sağlıklı beslenmediğiniz sürece gelişim sizin için çok ama çok zor olacak. Peki bu iyi beslenme nasıl olacak?

PROTEİNLER

Kas hipertrofisi için antrenmanda ağırlık basarak kas hücrelerini mekanik hasara uğratırız. Bu hücreleri onarmak için protein bizim her daim kardeşimizdir. Proteinin yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler kendi içerisinde 3’e ayrılır; esansiyel, yarı esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitler. Esansiyel amino asitler, vücut tarafından üretilmezler ve her zaman dışarıdan alınması gerekir. Yarı esansiyel amino asitler hem vücut tarafından üretilir hem de dışarıdan alınması gerekir. Esansiyel olmayan amino asitler ise direkt vücut tarafından üretilir, bunların alınmasının yediğimiz gıdalarla bir ilişiği yoktur. Hayvansal gıdalar, yumurta, süt ve süt ürünleri iyi birer protein kaynaklarıdır.

KARBONHİDRATLAR

Antrenmana girdik, bench press sehpasına oturduk. O itiş nasıl olacak? Burada devreye glikojen giriyor. Vücuda alınan karbonhidrat sonrası vücudumuz karbonhidratları parçalamaya ve glikoz adı verilen bir şekere dönüştürmeye başlıyor. Vücudumuz tek seferde kullanabileceğinden daha fazla glikozu, glikojen formunda saklıyor. Özet olarak; glikojen, vücudun ana enerji kaynağı olan depolanmış glikoz formudur. Vücudumuz günlük enerji ihtiyacının %60’ını karbonhidratlardan karşılar. Yeterli düzeyde tüketilmediği takdirde protein ve yağ enerji olarak kullanılmaya başlanır. Bu da hipertrofi için istenmeyen bir durumdur. Sıralama aynen şu şekildedir; karbonhidrat-protein-yağ. Definasyon döneminde bile karbonhidrat tüketilmelidir. Miktarı, türü kişiden kişiye göre değişmektedir. Yulaf, tam tahıllı ürünler, pirinç, bulgur iyi birer karbonhidrat kaynaklarıdır.

YAĞLAR

Halk arasında yağların zararlı olduğuna dair bir inanış vardır. Kilo vermek için yağı hayatından tamamen çıkaran insanlara da rastladım. Spor salonu soyunma odalarında da muhabbeti çok yapıldı. Yağın, azı karar, çoğu zarardır. Hayati fonksiyonlarda önemi çok büyüktür. Ve kesinlikle ama kesinlikle beslenmeden çıkarılmamalıdır. Yağı tamamen hayattan çıkarmak, hormon problemleri başta olmak üzere cilt ve saç, vitaminsizlik gibi problemlere yol açar. Kaldı ki A, D, E ve K vitaminleri yağda erir. Yağlar doymuş ve doymamış olarak ikiye ayrılır. Oda ısısında sıvı olarak bulununlar genelde doymamış yağlardır (ayçiçek, zeytinyağı, fındık, mısır, kanola vb). Doymuş yağlar ise oda sıcaklığında katı halde bulunurlar (tereyağı, margarin). Sağlığınız için yağları hayatınızdan çıkarmayın. Onun yerine işlenmiş gıdalar ve şekerden uzak durun.

  • Büyüme ve gelişim için önemlidir.
  • Sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına katkı sağlar.
  • Hücre zarı ve derinin elastikiyetini korur.
  • Beyin fonksiyonlarının işleyişi için önem teşkil eder.

YETERLİ MİKTARDA ALINAN YAĞ, VÜCUDUNUZ İÇİN ZARAR DEĞİL YARARDIR!

Serinin bir sonraki yazısında görüşmek üzere, takipte kalın, sağlıcakla kalın!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.