Webinde

POMODORO TEKNİĞİ İLE TAM VERİMLE ÇALIŞMA

31.12.2020
107
POMODORO TEKNİĞİ İLE TAM VERİMLE ÇALIŞMA

Verimliliği Artıran Pomodoro Tekniği Tam Olarak Nedir?

1980’lerde Francesco Cirillo tarafından yaratılan pomodoro tekniği, günümüzde kullanılan en popüler zaman yönetim sistemlerinden biridir. Ancak bu yöntem herkes için uygun olmayabilir ve sisteme tutkuyla bağlı olan her kişi, pomodoro tekniğinden yüksek fayda elde edebilir. Pomodoro tekniğinin ne olduğunu ve faydalarını merak ediyorsanız, ayrıntıları sizler için araştırdık!

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro metodu, kullanıcıya maksimum odaklanma ve yaratıcılık sunan bir sistemdir. Teknik, projeleri daha hızlı ve daha az zihinsel yorgunlukla tamamlamayı amaçlayan bir zaman yönetimi felsefesidir.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?

Bu zaman yönetim metodunu uygulamak oldukça basittir. Gün içindeki her proje için, zamanınızı kısa aralıklarla ölçeklendirir ve periyodik olarak molalar verirsiniz. Örneğin, 25 dakika çalışırsınız ve ardından beş dakika mola verirsiniz. Dört pomodoro çalışma seansını tamamlandıktan sonra, 15-30 dakikalık daha uzun bir mola vermeniz gerekir. Tüm görevleriniz tamamlanana ya da iş günü bitene kadar bu döngüyü tekrarlamalısınız.

Her 25 dakikalık çalışma periyodu, İtalyanca domates kelimesinden gelen pomodoro olarak isim alır. Francesco Cirillo, kişisel pomodoro zamanlayıcısı olarak domates şeklindeki bir mutfak zamanlayıcısı kullanmıştır. Böylece yöntemin adı da pomodoro olmuştur.

Pomodoro Tekniğinin Faydaları Neler?

Pomodoro tekniği iş yaparken veya ders çalışırken verimliliğinizi yükseltir. Bununla birlikte, zamanı etkili kullanmanızı destekler. Pomodoro tekniğinin genel olarak faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Dikkatinizi dağıtan faktörleri ve zamanınızı kontrol altında tutar: Pomodoro, kendi zamanınızın kontrolünü elinize almanızı sağlar. Örneğin, çalışırken bir e-posta almanız, sosyal medya platformlarından bildirim gelmesi, verimizi düşürebilir. Böyle durumlarda mola zamanı için kısa notlar alabilir, işinizi tamamladıktan sonra iş dışındaki konularla ilgilenebilirsiniz.
  • Zihinsel yorgunluğu azaltır: Pomodoro tekniği, insanların düzenli molalar vermesini gerektirir. Ofiste veya evde dolaşabilir, bir şeyler atıştırabilir, su içebilir ya da başkalarıyla sohbet edebilirsiniz. Tüm bunlar zihinsel ve fiziksel yorgunluğu hafifletir.
  • Başarı oranını artırır: Her pomodoro sonunda, tamamladığınız görevleri not edebilir ve başarı grafiğinizi izleyebilirsiniz. Çalışmalarınızın kaydını tutmak, yöneticilerinize etkileyici ve şeffaf bir üretkenlik raporu sunmanızı sağlar.
  • Motive eder: Bir pomodoro seansının sonuna yaklaştığınızda ve işinizi neredeyse bitirdiğinizde, zamana karşı yarışmış olmak heyecan seviyenizi artırır. Bu aynı zamanda iyi bir motivasyon kaynağıdır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.