Webinde

SAĞLAM PSİKOLOJİ İÇİN PARA YÖNETİMİ

10.02.2021
72
SAĞLAM PSİKOLOJİ İÇİN PARA YÖNETİMİ

Günümüz dünyasında sağlam bir psikolojiye sahip olmak istiyorsan her ne kadar kazanıyorsan kazan bir şekilde o parayı doğru yönetmek gerekir. Eğer sahip olmadığın parayı harcıyorsan parayla ilişkini doğru yönetemiyorsan hayatta diğer her şey yolunda gitse bile psikolojik anlamda bu durumdan çok fazla olumsuz etkilenebilirsin .Bu yazımızda parayı nasıl doğru yönetebilirsin, kendini daha iyi nasıl hissedebilecek şekilde ayarlayabilirsin bundan bahsedeceğiz.

Parayı doğru yönetimde dikkat etmemiz gereken 2 nokta var :
  1. Algı yönetim çağı üzerinde yaşıyoruz. Yani hiçbir şey göründüğü gibi değil bunu unutmamak gerek.
  2. Kapitalist sistemde , sistemin devamı için senin olabildiğince kazandığını belki kazandığından daha fazlasını harcaman gerekir.

Peki bunun için algı yönetimi ve para harcamayı nasıl bir araya getiriyorlar ? Bütün pazarlama birimi ve  psikoloji birimi çalışıyor ve sana bir saat satmaya çalıştığı zaman sadece  aldığın saat saati göstermiyor , sana bir statü sağlıyor ya da bir araba seni sadece bir yerden bir yere götürmüyor sana saygınlık kazandırıyor. Yani sen algı yönetimiyle o şekilde tuzağa düşüyorsun  kazandığının tamamı ya da daha fazlasını harcamış oluyorsun. Ömür boyu kendini zengin zannederken köle gibi çalışıyorsun. İşte bu döngünün içinden çıkmak istiyorsan bu gerçekliğin farkına varman gerekiyor.

Para yönetimi konusundan uygulanabilir bazı önerilerden bahsedelim.

” dün almayı düşünmediğim bir şeyi bugün satın alma. ” dediğimiz gibi algı yönetimi günümüzde çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi. Bir markete gittiğin zaman bile tamamen algı yönetimi üzerinde çalışır ve senin dürtülerini uyandırmaya çalışır. Mesela kasa kenarlarına koyulan indirimli markalar, belli fiyata tamamlayınca uyguna geleceğini düşünerek  aldıkların algı yönetimidir. Bu yüzden sabah ya da bir önceki gün aklınızda olmayan şeyi satın almayın.

 

İnsan psikolojisini en çok olumsuz etkileyen şeylerden bir tanesi gelir ve giderin çok yakınlarda bir yerde olması ya da bazen giderin geliri geçmesi. ama bazen insan  geçim sıkıntısı yaşatmayacak kadar para kazansa bile çok az kazanan bir insan kadar kaygı yaşayabiliyor işte bu da harcamalarının çoğu zaman ihtiyacının olmadığı şeyler olduğuna farkındalık kazanman gerektiğini gösteriyor.

Kısa sürede zengin olmak çok arzulanan bir şey olsa da büyük para kazançları arzulamanın sonu genelde baktığımız zaman hüsranla bitiyor. Uzun vadede hayatta başarılı olan iyi maddi koşullara sahip olan insanlar kısa vadede zengin olmaya çalışan insanlardan ziyade kazandığı parayı bir şekilde yatırım yapacaksa kendine yatırım yapan insanlardır. Kendi deneyimini arttırmaya çalışan insanlar , kurslara, kitaplara  , eğitime para harcayan insanlar uzun vadede çok daha fazla kazançlı çıkıyor.

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.