Webinde

Mutlu Olmak İçin Ne Yapmak Gerek

11.12.2020
103
Mutlu Olmak İçin Ne Yapmak Gerek

Mutlu olmak için ne yapmak gerek

İyi bir okula gitmek mi, Okuldan iyi bir dereceyle mezun olmak mı , Iyi bir işe girmek mi , Sevdiğin biriyle evlenmek mi ?

Yoksa yukarıdakilerin hepsi mi ?

Soru-cevap şekline indirgediğimize göre Şimdi de biraz  bilimsel düşünelim

Mutlu olmak için ne yapmak gerek  sorusunun cevabını şıkları hep Dış dünya ile ilgili Şeyler konulur Ve bunların hangisini seçersiniz Seçin size Kısa vadede mutluluk sağlar.

Uzun vadede mutluluk Dış dünya tarafınızdan değil iç dünyanız tarafından Belirlenir .Beyninizin dünyayı nasıl Algıladığı ile ilgilidir. Örneğin müzik dinlemek günlük hayatımızda bize zevk verir Peki neden hiç düşündünüz mü?

 Beyin sürekli olarak bir sonraki notayı tahmin etmeye çalışır Yapacağı Her doğru tahmin mutlu olmasına Sebep olur . Eğer dinlediğimiz müzik beynimizi hiç tanıdık gelmiyorsa Çabucak sıkılırız

Klasik müzik ya da Caz gibi Sofistike müzik türlerinin Bu kadar daha popüler olamamasının Sebeplerinden biri de budur

Öte yandan müziğin çok tanıdık gelmesi Zahmet istememesi Beynimiz bundan da Mutluluk duymaz

Aynı parçayı defalarca Dinlemek de benzer etkiyi yaratır

Ilk dinlemede zevk verirken Tekrar sayısı arttıkça beyin bundan sıkılmaya başlar Beynin Dopamin  salgıladığı yer ikisinin arasında Orta noktadır 

Mutlulukla ilgili bu basit saptamayı hayatımızın Her alanında bulabiliriz

Bir şeye sahip olmak ,Ona ulaşmak Değildir bizi sadece mutlu eden. Ona ulaşabilme hayali Ihtimaldir aynı  zamanda.

Insana mutluluk veren 4 kimyasallar Vardır . Vücudun salgıladığı bu kimyasallar Dopamin Oksitosin Serotonin Endorfindir.

Dopamin ödül mekanizması ile çalışır Müzikte bir sonraki  notayı bilmeniz onun  dopamin salgılamasına yeter.

Beynin Algıladığı diğer bir ödül mekanizması ise yemektir bunun  üstüne maymunlarda bir araştırma yapılmıştır Deneyde hayvanlar bir görevi yerine yerine getirmek Ispanakla ödüllendirilmek üzere eğitilmişlerdir.Birkaç gün sonra Ispanak yerine meyve suyu ödüllü verilmiştir  Ve maymunların dopamini arttığı gözlemlenmiştir  . Fakat  birkaç gün sonra Meyve suyu  ödül  olarak verilmeye devam ederken  Maymunların   dopamin hormonu düşüşe geçmiştir.

Dopamin ödüller hakkında yeni bilgiler Depolamak üzere gelişmiştir. Yeni bilgi olmadığına göre   dopamin hormonuna gerek yoktur . dinleye dinleye eskittiğimiz müzik notası gibi . Peki ne değişti neden depomin düştü ?

 Maymunların dış dünyayı Algılayış biçimi değişti 

Hayatta sürekli mutlu olmak Mümkün değildir Hayatın inişleri de vardır çıkışları .Bazen meyve suyu içiyoruz bazen ıspanak yiyoruz.

Bütün mesele meyve suyu içtikten sonra ıspanak önümüze geldiğinde de mutlu olabilmek şikayet etmemek normal kalabilmek öfkelenmemek.

Burada yazı yazmak bizim dış dünyaya daha pozitif bakmamıza çok yardımcı olabilir 

Dünyayı anlayış biçimimizi pozitif Yöne değiştirmek bizim elimizde 

Her gün istediğiniz gibi ya  maddeler  şeklinde ya da 2 dakikanızı ayırarak sahip olduklarınızı veya  hayal ettiklerini yazın.beyniniz böylece her gün pozitif gelişmelere odaklanacaktır. 

ETİKETLER: , ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.