Webinde

Küresel Isınma Nedir? İşte Nedenleri ve Sonuçları!

25.01.2021
52
Küresel Isınma Nedir? İşte Nedenleri ve Sonuçları!

Küresel Isınma Nedir? İşte Nedenleri ve Sonuçları!

Küresel ısınma, atmosfere salınan karbondioksit gibi sera etkisi yaratan gazların denizlerin ve yer kabuğunun ortalama sıcaklığının artmasına neden olması olayıdır. Sera etkisi tabi ki doğal bir olay, ama insanların doğaya verdiği zarar, doğal dengenin bozulup küresel ısınmanın devam etmesine neden oluyor.

küresel ısınma

Dünyada sera etkisine ve küresel ısınmaya neden olan gazlar, %30-70 su buharı, %4-9 metan, %9-26 karbondioksit ve %3-7 oranında ozondur.

Peki küresel ısınmanın nedenleri neler?

  • Ulaşım: Araçların artması, fosil yakıt kullanımının yükselmesi küresel ısınmayı tetikleyip, hızlanmasına sebep oluyor. Fosil yakıtlar hem suyumuzu hem havamızı kirletiyor. Bu gazların en önemli özelliği küresel ölçekte ısıyı artırması ve ısıyı atmosferde tutması.
  • Sanayileşme: Endüstrileşme karbon emisyonunu artırıp, küresel ısınmayı da hızlandırıyor.
  • Ağaç kesimleri: Dünyada ağaçlar, sanayi, inşaat gibi alanların açılması için yok ediliyor. Yeşil alanlar yok oldukça hava kirliliği çoğalıyor. Ağaçlar ekolojik dengeye bizim bildiğimizden de fazla fayda sağlıyor. Yeşil alanlar yok edildikçe hava kirliliği de artıyor.
  • Hayvancılık: Hayvanların tükettiği yeşiller ve yok edilen yeşil alanlar küresel ısınmaya hız sağlıyor. Aynı zamanlarda hayvan dışkıları ve atıkları da çevreyi kirletiyor. Endüstriyel hayvancılık yüzünden kullanılan kimyasallarda küresel ısınmaya bir artı daha atıyor.
  • Endüstriyel çiftçilik: Endüstriyel tarımın organik tarıma tercih edilmesinin en büyük sebebi çok daha kârlı ve kolay olmasıdır. Tarımda kullanılan ilaçlarda küresel ısınmayı hızlandırıyor.
  • Tüketim çılgınlığı: Tüketim için üretime durmadan devam edilmekte. Beklentileri karşılamak için kullanılan kaynaklar sera gazı emisyonunun %60’ını oluşturuyor.

Küresel ısınma

Peki küresel ısınma sonucu ne olur?

Küresel ısınma demek insanoğlu ve dünya için büyük sorunlar demektir. Küresel ısınma, buzulların erimesine, deniz seviyesinin yükselmesine, fırtına sel ve sağanak yağışların olmasına, tunçların erimesine, kuraklığa ve buharlaşmaya sebep olur. Bunlarda doğal olarak dengesizliklere sebep olacaktır.

küresel ısınma

Peki küresel ısınma nasıl önlenir?

Gelecek nesillerimize daha iyi daha güzel bir dünya bırakabilmek için, bulundğumuz dünyada doğru kararlar almamız gerektiğini biliyoruz.

Küresel ısınmayı önlemek için toplu taşıma kullanmalı, çevreyi temiz tutmalı, gereksiz tüketimden kaçmalı, kimyasal kullanımını azaltmalı, parfüm ve deodorant kullanımını da sınırlamalıyız.

Küresel ısınma mevsimleri dengesizleştiriyor. Yağış düzensizlikleri ortaya çıkarıyor. Eğer herkes kendine düşeni yaparsa düzenin bozulmasını engelleyebiliriz.

 

Evde yabancı dil öğrenmek ilginizi çeker mi?
Paylaşımlardan haberdar olmak için buraya tıklayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.