Webinde

BİR ANNE TARİFİ; YOĞURT NASIL MAYALANIR? DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

23.12.2020
204
BİR ANNE TARİFİ; YOĞURT NASIL MAYALANIR? DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

Bu dönemlerde hepimizin daha sağlıklı ve katkısız beslenmek istediği şu sıralarda, evlerimizde ekmek, yoğurt yapmaya başladık. Belki de sadece bebekleriniz için yoğurt yapmak istiyorsunuz. İşte size bir anne tarifi. Yoğurt nasıl mayalanır? Nelere dikkat etmeliyiz?

Bu tarif 4 kişilik bir ailenin 1 haftalık yoğurt ihtiyacını karşılıyor.

Malzemeler;

  • 4 litre süt (Mutlaka tazeliğinden ve doğallığından emin olduğunuz sütü tercih ediniz.)
  • 3 yemek kaşığı yoğurt (İlk defa yoğurt mayalayacaksanız süt aldığınız yerden ev yapımı yoğurt alabilirsiniz. Ama ilk değilse önceki yoğurdunuzdan alabilirsiniz.)

Sütü güzelce pişirip kaynatıyoruz. Kepçeyle karıştırarak kısık ateşte 5 dakika yeterli olacaktır. Kaynadıktan sonra soğumaya alıyoruz. (Tencerenin kapağını asla tam değil, yarım olacak şekilde kapatabilirsiniz.) Ilıdıktan sonra yoğurdu çırpıp süte ekliyoruz. Karıştırdıktan sonra yine kapağımızı yarım kapatıp bir örtü ile tenceremizi sarıp yaklaşık 4 saat bekletiyoruz.

Cam Kavanozda Yoğurt Mayalama (yogurt fermentation at home) - EliminLezzeti Taş Gibi Yoğurt Mayalamak | Enfes Tarifler

Son olarak da kapağı alıp yarım saat bekletiyoruz. Ardından mayalayacağımız kaplara boşaltıyoruz. (Biz 1’er litrelik cam kavanoz kullanıyoruz. Hem birini yerken diğeri hala kapalı oluyor.)Ama siz güveç veya yoğurt kapları kullanabilirsiniz.) Ardından kavanozların üzerine temiz birer peçete veya havlu kağıt koyarak kapağını kapatıyoruz. Ve buzdolabına kaldırıyoruz. Bu şekilde 1 gün bekledikten sonra tüketebilirsiniz.

Eğer 2 kişilik bir aile iseniz tarifin yarısını, 8 kişilik bir aile iseniz 2 katını yapmanız gerekecek. Siz miktarı kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER;

  • Mayalanan süt çok sıcak olmamalı, ılık olmalı.
  • Yoğurdu mayalamak için hazır yoğurtlar kullanılmamalı.

Eğer konuyla ilgili bir sorunuz olursa yorumlarda sorabilirsiniz.

Afiyet olsun!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.