Webinde

EVDE DİL ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ?

29.12.2020
105
EVDE DİL ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ?

Şu sıralar herkes evdeyken, yapılanların arasında evde kendi kendimize dil öğrenmek var. Bu mümkün mü? Evde kendi kendimize dil öğrenebilir miyiz? Neler yapmalıyız?

Evde kendi kendimize dil öğrenmek mümkün. En azından belli bir seviyeye getirmek mümkün. Bunun en başında istemek ve sabır var. Peki dil öğrenirken neler yapmalıyız?

Her yerde bas bas bağırırlar, gramer öğrenin, kelime ezberleyin, ülkesine gitmeden öğrenilmez vs. Ama ben size evde seviyenizi olabilecek en iyi yere getirebileceğiniz önerilerde bulunacağım. Bunları nerden mi öğrendim? 3’ten fazla dil bilen arkadaşlarımdan, youtube kanallarından… İnanın bende bu konuda kendim için fazlasıyla araştırma yaptım. Hadi gelin birlikte bakalım.

 1. Öncelikle dil öğrenmeyi kendinize bir ders değil hobi olarak aşılayın. Bir ders zorunluluğu ile oturduğunuzda ev ortamında bir zamandan sonra sıkılıp bırakma olasılığınız çok yüksek. Bu yüzden bir eğlence, bir uğraş veya hobi gibi bakarsanız. Vaktinizi daha çok seve seve ayıracaksınız.
  Yabancı Dil Öğrenmek
 2. Hangi dili öğrenmek istiyorsunuz? İngilizce mi? Yoksa daha sık kullanılan başka bir dünya dili mi? Ya da kendinizi çok yakın hissettiğiniz bir ülkenin dili mi? Buna karar verin. İngilizce biliyorsanız ve kariyer basamaklarında size yardımcı olmasını istediğiniz bir dil arıyorsanız eğer size önerim Rusça veya İspanyolca olacaktır. Sizde kendiniz araştırabilirsiniz.
  hangi dili öğrenmek istiyorsunuz
 3. Ardından bence kendinize bir defter tutun ve dizi, film izlerken mesela farklı gelen kelimeleri, normal rutin hayatınızda kullandığınız kelimeleri not edin.
  kelime defteri
 4. Yabancı arkadaş bulabileceğiniz birçok chat uygulaması var. Bazıları ücretli bazıları ücretsiz. Bu kısımda kendiniz araştırmanız gerekecek.
  yabancı chat uygulamaları
 5. Yabancı dil masal kitapları alabilir, okuyabilir ve bir sözlük ile çeviri yapabilirsiniz. Bu başlangıçta İngilizce için kolay olacaktır. Ama diğer dillerin başlangıç seviyesine geldiğinizde bunu uygulayabilirsiniz.
  yabancı dil masalları
 6. Yabancı dizi ve filmleri ilk önce orijinal dil+alt yazılı, sonra dublaj+orijinal dilin alt yazısı, son olarak da alt yazısız izlemenizi tavsiye ederim. Hatta bir uygulama sayesinde hem kendi diliniz hem de öğrenmek istediğiniz dili alt alta ayarlayabiliyorsunuz. Bunu sadece Netflix’te uygulayabiliyorsunuz. Sanırım ismi; Learn With Netflix’sSubtitles olacaktı.
  netflix with language learning
 7. Öğrenmek istediğiniz dilde şarkılar bulun. Şarkıların sözlerini ve çevirilerini çıktı alıp elinizde onlar varken şarkıyı söyleyebilirsiniz. Hem bu sayede telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz.
  yabancı şarkı söylemek
 8. Öğrenmek istediğiniz dilin eski zaman dizilerini ve filmlerini izleyerek farklı kelimeler öğrenebilir ve telaffuz öğrenebilirsiniz.
  yabancı dizi film izlemek

Bu önerilerin benzerlerini, severek izlediğim birkaç youtube kanalı ile önerebilirim.

1. BERKMD: Kendisi bir tıp öğrencisi ve aynı zamanda nasıl dil öğrenilir bu konuda çok iyi içerikleri var.

https://www.youtube.com/channel/UCObYFf6NM6PIQjs0Es3GjdQ

2. About My Journey: Çok tatlı bir Türk&İspanyol çifti. Videolarında İspanyolca birçok kelime duyabilirsiniz. Aynı zamanda dil öğrenmek adına çok iyi önerileri var.

https://www.youtube.com/channel/UCECBnSUG-UHm2RU9FikyDiw

3. Çilem Akar: Dil öğrenmek konusunda çok faydalı içeriklerini eğlenerek izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCCxc5b4lQU_hwrZVyZr92Ew

4. HOLA: İspanyolca derslerin bulunduğu bu kanalda, hocamız çok iyi bir anlatıma sahip. Buradan İspanyolcanızı belli bir seviyeye getirebilirsiniz.

https://www.youtube.com/channel/UCpxdanzE7GsrXjfKimRMKEg

5. BONUS: Son olarak sizlere hem sitesinden hem youtube kanalından İngilizce seviyenizi sağlamlaştırabileceğiniz bir öneri veriyorum.

Etkili Pratik İngilizce: İnternet sitesine ücretsiz kaydolabilirsiniz. Size belli aralıklarla güzel ders içerikleri videolar veya yazılar gönderiyorlar. Bu siteye bayılacaksınız.
https://etkilipratikingilizce.com/

Youtube kanalı:

https://www.youtube.com/user/etkilipratiking

Kendi dil gelişimim esnasında sizlerle tüm araştırmalarımı paylaşmayı düşünüyorum. Bir dahaki yazımız, iki dil birden öğrenmek olacak!

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.