Webinde

Endüstriyel Tavuk Nedir? Yumurta Endüstrisinin Gerçekleri!

25.01.2021
58
Endüstriyel Tavuk Nedir? Yumurta Endüstrisinin Gerçekleri!

Endüstriyel Tavuk Nedir? Yumurta Endüstrisinin Gerçekleri!

İnsanoğlu dünyaya hükmediyor ve akıl almaz uygulamalarına bir yenisini katıyor. Her geçen zamanda bu uygulamaların zararları daha da büyüyor.

İnsanlar dünya üzerinde sürekli tüketici bir varlık olduğu için doğa besin konusunda artık yetişemiyor. Bu nedenle yeni çareler üretiliyor. Özellikle hayvan tüketimi konusundaki bu çareler gerçekten akıl almaz cinsten…

Peki bu uygulamalar etik mi?

Her yıl ortalama 305 milyon tavuk, yumurta üretiyor. Bu canlılar maalesef iki yıl boyunca işkenceye maruz kalıyor. Tavukların bu işkencesine eğer kaldırabilecekseniz gelin birlikte bakalım.

Dikkat! Bu yazı sonrasında besin tüketim tercihleriniz değişebilir.

1. Bu hayvanlar hayata gözlerini gerçekten çok kötü şartlarda açıyor. Bir sefalete doğuyorlar.

2. Bir dişi bireyin yumurta üretmesi ortalama 34 saat sürüyor.

tavuk

3. Yukarıda gördüğünüz gibi böyle bir ortamda hayata gözlerini açıyorlar.

4. Herhangi bir şekilde anneleriyle bir araya gelmiyorlar ve bu bir civciv için hayati önem taşıyor.

tavuk

5. Yumurtadan çıktıktan sonra erkek ve dişiler ayrı yerlere gönderiliyor. Bu yöntem biraz sert. Çünkü adeta cansız bir varlıkmışçasına davranılıyor.

6. Dişi civcivler bu endüstrinin temel taşı olduğu için hemen kafeslere gönderiliyor. Erkekler ise telef edilip ya çöp torbalarında bekletiliyor ya da öğütülüyor.

7. Hayatta kalan dişi civcivlerin fazlasıyla hassas gagaları, sıcak bir bıçakla kesiliyor. Acı çekmesini önleyecek bir uygulama yapılmıyor. Kesilme amacı ise, fazla sayıda bir arada bulunan civcivlerin birbirine zarar vermemesi. Fakat bu uygulamanın yanlış her adımı, civcivlerin ağrısından dolayı yemek yiyememesine ve enfeksiyona sebebiyet veriyor.

8. Çok fazla sayıda kümeslere konan civcivlerin hareket alanı çok kısıtlı oluyor ve hareketsiz bir yaşam sürdürüyorlar. Ne kadar gagalarını kesip birbirlerine zarar vermelerini önlemeye çalışsalar da civcivler artık stresten ölüyor.

9. Hayvanlar üst üste yaşadıkları için dışkılar her yere yayılıyor ve enfeksiyon için çok müsait bir ortam sağlanıyor.

10. Hatta bazen ölen tavuklar kafeslerden alınmayıp diğer tavukların yanında çürümeye bırakılıyor.

11. İki yıl geçti ve hayatta kaldılar. Artık görevleri bittiği için kesilmeye gönderiliyorlar ve baş aşağı ayaklarından kelepçeleniyorlar.

12. Sonrasında kafaları kesiliyor.

Günümüzde hala tavuk üretiminde işkencelerin ve eziyetlerin var olduğu düşünüldüğü için tavuk çiftliklerine karşı “Kafessiz Türkiye” kampanyasını yürüten Emre KAPLAN, son zamanlarda Twitter üzerinden bir flood ile konuya daha da açıklık getirdi. İşte o tweetler…

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre KaplanEmre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Emre Kaplan

Eminiz ki, işini çok iyi ve etik sınırlar içerinde yapanlar vardır. Ama bunların tamamı etik olmayan, duyarsız üreticiler için yazılmıştır. Son olarak bu dünyada sadece bizlerin yaşadığını değil, başka canlılarında yaşadığını bilerek hayatımızı devam ettirmemiz gerektiğini ve umarız bir gün herkesin bu duyarlılığına sahip olmasını dileyerek yazımızı sonlandırıyoruz.

Daha güzel bir dünya için…

 

Pomodro tekniğini biliyor musunuz?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.