Webinde

En Çok Vakit Geçirdiğin 5 Kişinin Ortalaması Sensin

16.12.2020
138
En Çok Vakit Geçirdiğin 5 Kişinin Ortalaması Sensin

İnsan beynini diğer organlardan ayıran en önemli özelliği sürekli gelişim ve dönüşüm içerisinde olmasıdır. beyin asla durmaz. maruz kaldığı her yeni durum ya da bilgide yeni bağlantılar oluşturur ve kendini yeniden şekillendirir bu yüzden beyin çok dinamiktir.

Madem beyine gelen her bilgi beyini yeniden şekillendiriyor o zaman gelen bilginin kaynağı ve ne olduğu çok önemlidir.

Beyniniz gelen bilgiler için seçici davranmaz bu durumda beyninizi hangi bilgilerle beslediğiniz düşündüğünüzden çok daha önemli olabilir.

İnsanın sosyalleşme ihtiyacının araştırmalara göre fizyolojik ihtiyaçları kadar gereklidir.

Sosyal olamamanın beyinde yarattığı acı bölgesi ile fiziksel bir acının beynimizde oluşturduğu acı bölgesi bile benzerlik göstermektedir.

Peki sosyalleşme neden büyük bir ihtiyaç?

Beynimiz diğer beyinlerle senkron olmaya bayılır.o zaman beynin senkronize olması ne demek? günlük hayatta tanık olduğumuz çeşitli oluşum ya da topluluklar vardır. bazı insanlar rap müzik dinlerler bazıları futbol takımının taraftarlarıdır bazıları ise dini bir tarikata üyedir. bu toplulukların amacı ya da felsefeleri ne olursa olsun çok temek ortak bir noktaları vardır :zamanla ilgili topluluğun içerisinde yer alan insanların giderek birbirine benzemesidir.sadece kıyafetleriniz için değil beyninizde dönüşüme uğrar. etrafınızda çok fazla vakit geçirdiğiniz diğer beyinlere senkronize olmaya başlar.

Bundan 20 yıl önce Read Montague , iki insanı ayrı eferal makinelere bağlayarak birbirleriyle basit bir bilgisayar oyunu oynarken beyin aktiviteleri eş zamanlı ölçüldü ve ölçüm sonucundaki benzerlik basit düzeyde hikaye anlatıcısı ve dinleyicisi arasında da görüldü.konser,sinema ve spor müsabakaları gibi toplu aktivitelerde izleyicilerin beyinlerinde harika bir senkron gösterilmiş.

Jim Rohn der ki; insan, en çok vakit geçirdiği 5 kişinin ortalamasıdır. burada 5 sayısının sinir bilimde dayanağı olmasa da anlatılmak istenen nettir. Söz konusu beyninizin senkronize olma ihtiyacında kimlerle vakit geçirdiğiniz oldukça önemlidir.

Sahip olduğunuz zihin yapısının etrafınızda iletişimde olduğunuz beyinlerden etkilenip şekillendiğini unutmayın. beyninizi bilimle,sanatla , doğayla ve insan olmakla senkronize edin..

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.