Webinde

BAHARATLAR İLE İLGİLİ BİLMEDİKLERİMİZ

05.01.2021
95
BAHARATLAR İLE İLGİLİ BİLMEDİKLERİMİZ

Baharatlar.. Baharatlarımız.. Baharatlar ile ilgili bilmediklerimiz!

baharatlar

Yemeğimizi çok üst basamaklara taşıyan baharatları, çarşı, aktar ve birçok markette bulabiliriz. Peki bu baharatları evimize sokarken nelere dikkat etmeliyiz? Neleri bilmeliyiz? İşte sizlere baharat tüyolarımız…

baharatlar baharatlar baharatlar

İLK OLARAK KİMYON, KİŞNİŞ VE KAKULE İLE BAŞLAYALIM.

Kimyon tavuk ve etlere inanılmaz yakışır. Bu üç baharat birbirlerinin tamamlayıcısı olarak da kullanılabilir pekala. Kimyonun topraksı, kişnişin hafif ekşimsi, kakulenin ise çok az tatlılığı ile yemeklerde tavan tatlar oluşturabilirsiniz. Dikkat edin bunlar birbirinin yerin kullanılamaz ama birbirini tanımlayabilir. Bu baharatlar yemeklerinize çok derinlik katacaktır.

Dikkat! Eğer kimyon ve kişnişiniz bir kavanozda aylarca kalmış ve siz artık kullanmaya karar verdiyseniz. Bu iki baharatın tazeliğinden, bir tavayı ısıtıp baharatları 3-4 dakika çevirirseniz, duman çıkıp yağ salmaya başladılarsa bu taze anlamına gelecektir. Tavadan alıp kullanabilirsiniz.

baharatlar baharatlar

ŞİMDİ İSE MUSKAT VE TARÇIN

Herkesin bayılarak tercih etmediği bu baharatlar kesinlikle birer baskıncı. Çünkü nereye girerlerse hemen kendi tatlarını baskılar. İkisi de kuru, topraksı yapıya sahiptirler ve tatlıdırlar. Tarçın genelde tatlılarda tercih edilse de ana yemeklerde de zaman zaman kullanılabilir. Muskat ise süt ile açılırsa yemeklerde tercih edilebilir.

Dikkat! Tarçını kullanırken kesinlikle dikkatli kullanmalısınız. En ufak bir fazlalık bile yemek veya tatlınızın tadını mahvedebilir. Muskatı beşamel sosta, bolonez sosta kullanabilirsiniz. Muskat bu soslarda şeker kullanmadan tatlı tadı veren baharat olacaktır.

baharatlar baharatlar

ŞİMDİ GELELİM SAFRAN VE ZENCEFİLE

Safranı hepimiz, Arap ülkelerinden gelen, Hindistan’da da fazlaca kullanılan, özellikle İran’dan geldiğini bildiğimiz bir baharattır. En çok bildiğimiz veya gördüğümüz safranlı pilavdır. Safran yemeklere renk ve aroma verirken, zencefil acımsı tat verir.

Dikkat! Safranı yemeğe eklerken sıcak suda bekletip su ile birlikte eklerseniz, rengi daha iyi çıkacaktır. Zencefilin acısını azaltmak için ise bir kere demleyip kalan posayı kullanabilirsiniz.

baharatlar baharatlar

ŞİMDİ İSE SUMAK VE REZENE TOHUMUNA GELDİK

Sumağın keskin bir tadı vardır, limonun ikamesi olarak kullanılabilir. Rezene ise tatlı bir tohumdur. Bu iki baharat beraber kullanılabilir. Çok güzel olur. Sumak deyince, aklımıza hemen kebap türevi yemekler gelir. Antep, Urfa’ya gideriz değil mi? Rezene ise balıkların bir numaralı dostudur!

Dikkat! Çok güzel bir öneri, mutlaka not alın! Balığı fırına atmadan önce içine sumak ve rezene tohumu atın. Gelin görün ki limona ihtiyacınız bile kalmayacak.

Baharatların devam yazısında görüşelim!

Süper otlu kek tarifimizi okudunuz mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.