Webinde

BAHARATLAR İLE İLGİLİ BİLMEDİKLERİMİZ-2

11.01.2021
80
BAHARATLAR İLE İLGİLİ BİLMEDİKLERİMİZ-2

Baharatlar.. Baharatlarımız.. Baharatlar ile ilgili bilmediklerimiz!

baharatlar

Yemeğimizi çok üst basamaklara taşıyan baharatları, çarşı, aktar ve birçok markette bulabiliriz. Peki bu baharatları evimize sokarken nelere dikkat etmeliyiz? Neleri bilmeliyiz? İşte sizlere baharat tüyolarımız… (2)

haşhaş baharatlar

ÖZELLİKLE TATLILARDA SEVDİĞİMİZ HAŞHAŞ VE SUSAM

İki baharatta yağlı tohumlardır. Zaten yemek ve tatlılarımıza kattıkları aromalarda bu içlerindeki yağlardan kaynaklıdır. Genellikle hamurlara serpilir ve fırında ısı ile yağlarını bırakırlar.

Dikkat! Baharatlar genelde kuru ve karanlık yerlerde yani kilerlerimizde veya dolaplarımızda bulunurken, bu iki tohum buzdolabında saklanırsa daha iyi olacaktır. Bunun sebebi yağlı olmalarıdır.

köri Zerdeçal bitkisinin faydası nelerdir? Hangi rahatsızlıklara iyi gelir? -  Zerdeçal'ın faydaları

SON ZAMANLARIN TRENDİ KÖRİ VE ZERDEÇAL

Bu iki baharatta felaket renk verir. Ama aromaları da felaket harikadır! Köri, kremalar ile tadı vasat olan tavuk yemeklerine anlam katar. Zerdeçal ise topraksı bir rengi ve acı bir tadı vardır. Bu yüzden acı tatlar için birebirdir.

Dikkat! Krema ile kullandığımız köriyi aslında hindistan cevizi sütü ile kullanırsanız, arada ki mükemmel lezzeti anlayacaksınız. Tempura kızartmalarda sebzelerinize biraz toz zerdeçal eklerseniz kabukları sapsarı olacaktır.

nane mercanköşk zahter

GEL GELELİM NANE, MERCANKÖŞK VE ZAHTERE

Bu baharatlar kuru ot kategorisindedir. Gövdeli ve topraksı bir yapısı vardır. İşin güzel yanı ne kadar birbirinin yerine kullanılamasa da eğer biri yoksa diğerini onun yerine kullanabilirsiniz.

Dikkat! Yemeklerin üzerine yağda çevrilmiş nane eklerseniz, süper bir tat elde edersiniz. Mercanköşk, tavuk ile mükemmel bir yol arkadaşıdır. Zahter ise bir yağın üzerinde ekmek banmalık bir lezzettir.

adaçayı biberiye baharatlar defne

ADAÇAYI, BİBERİYE, KEKİK VE DEFNE

Aslında içinden üç baharatı sık kullanırız. Bu baharatlarda kuru ot kategorisinde. Bazı yemek kitaplarında bu otlar, Akdeniz otları diye geçmekte. Çünkü bu coğrafyanın ürünleridir. Adaçayı çok yoğun bir aromaya sahiptir. Defne yaprağı bir deniz esintisi verebilir. Kekik topraksı bir yapıya sahiptir. Biberiye ise etlerin mücevheridir.

Dikkat! Defne hariç diğer üç baharat birlikte kullanılabilir. Genel olarak bilinenin aksine defne yemeklerde de kullanılabilir. Kekik ete ve mantara acayip yakışacaktır. Adaçayı ise uzun süreli pişen et ve etli yemeklere derin bir tat verir. Biberiye yavan tavukları lezzetlendirir.

Sevgili okuyucularımız, baharatlar yazımızın ikinci bölümü de bu kadardı.

Baharatlar her zaman yemeklerimizi lezzetlendiren kahramanlar oldular. Fakat onları kullanırken mutlaka doğru kullanmalı ve onları doğru saklamalıyız. Unutmayın mutfak çok önemli bir laboratuvardır.

Afiyetler olsun efendim!

Mısır ekmeği tarifimizi okudunuz mu?

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.