Webinde

AŞK NEDİR ?

11.12.2020
222
AŞK NEDİR ?

Aşk kimine göre bütün bir evren kimine göre sadece sen ve o kimine göre her şey kimine göre ise hiçbir şey. Aşk size acı çektirebilir, boyut mutluluktan havalara uçurabilir belki belki de belki yalan buldurabilir.

Tarih boyunca nelere kadir olmuş neleri yerle bir edip neleri Yeni Baştan kurmuştur .

Aşk kelimesi Arapça olan Aşekadan türetmiştir anlamı sarmaşıktır. Bahçeye düşen sarmaşık tohumu nasıl bütün bahçeyi sarıp sarmalarsa dışarıdan dışarı taşarsa gönüle düşen aşk tohumu da bütün bahçeyi sarıp sarmalar etrafa yayılır ama sarmaşığın diğer özelliği sarıldığı ağacı içten kurutmasıdır

Nitekim bazı aşklar da insanı sarınca içten dıştan dıştan gözüken aşktır ve aşıkta göremez çünkü sarmaşık onu öyle bir çevrelemez ki dışarda olup bitenleri ne duyar ne görür. olgunlaşmamış aşk böyledir. hakim benliğini yok etme pahasına filizlenir.

Olgunlaşmış aşk ise bambaşkadır aşk nasıl olgunlaşır ki? şefkat ve sevgiyle. asıl mesele benliği koruyarak biz olmanın güzelliğini yaşamaktır 

İnsanoğlu doğduğu andan itibaren ben demesini öğrenir. Ne zaman olgunlaşmış aşkı yaşarsa o zaman sen demesini öğrenebilir.

Aşk insanın kendi bencilliğini kırması için bir araçtır.

Aşk sanat gibi de düşünülebilir herkes bu sanatı farklı sergiler.

İnanışlara göre bir insan neyi kimi tutkuyla severse bu aşk onu gerçek var oluşuna götürür diğer bir inanış ise ruhların yarım olduğu söylenir ne zaman bir bedende iki ruhun tamamlanacağına inanılır bu inanç antik kent doğmuştur.

 Bir yunan Miteolojisine göre ise eskiden insanlar 4 kol 4 bacak ve 2 yüzlü yaratıklarmış bir gün gök tanrısı Zeusu kızdırmışlar Zeusta onların bedenlerini de ruhlarını da ikiye bölmüş o zamandan beri herkes diğer yarsını arıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.